Prežil ako zázrakom: Pilota, ktorý takmer vypadol z lietadla, chytila za nohy pohotová letuška a zachránila mu život!

Mnohé príbehy z celého sveta sú tak neuveriteľné, že je ťažké im uveriť. Často sa však nemusíme spoliehať len na slová – existujú fotografie a videá potvrdzujúce tieto udalosti, ktorých autenticita je nepopierateľná.

To bola skúsenosť Tima Lancastera, pilota letu British Airways 5390.

10. júna 1990 lietadlo odštartovalo z letiska Birmingham v Anglicku. To, čo nasledovalo, sa stalo trvalou súčasťou histórie letectva.

Keď 10. júna 1990 odštartoval let British Airways 5390 z Veľkej Británie do španielskej Malagy, nič nenasvedčovalo hroziacej katastrofe, ktorá sa mala stať vo výške 5 273 metrov nad zemou. Piloti nevedeli, že manažér údržby lietadla urobil v kokpite zmeny, ktoré tam nemali byť.

Zrazu sa v kokpite ozvalo silné buchnutie.

Ukázalo sa, že ľavé okno, vedľa ktorého sedel Tim Lancaster, spadlo a vyletelo do vzduchu. Nastala dekompresia a Lancaster bol čiastočne vymrštený cez výsledný otvor. Našťastie sa mu nohy zasekli v konzole. Jedna z letušiek okamžite zareagovala na zvuky vychádzajúce z kokpitu, vbehla dovnútra a chytila ​​pilota za nohy.

Vyzerá to ako dej katastrofického filmu, však? Nižšie je fotografia zobrazujúca rekonštrukciu týchto udalostí.

Prečo vypadlo okno v kokpite?

Vráťme sa na chvíľu k úprave, ktorú vykonal manažér údržby lietadla. Bol zodpovedný za výmenu okien kokpitu a kontrolu skrutiek, ktoré ich upevňujú. Podľa správy, ktorú vytvorila neskôr menovaná vyšetrovacia komisia, boli skrutky v stave pokročilej korózie.

Muž zodpovedný za výmenu mal so sebou len päť skrutiek – málo na to, aby ich použil na upevnenie okna.

Navyše, ako sa neskôr ukázalo, použil skrutky o jednu veľkosť menšie, ako sú potrebné na správnu montáž.

Tim Lancaster zázračne prežil

Aj keď nejde doslova o „zázrak“, za prežitie Lancastera možno vďačiť šťastiu, rýchlej reakcii letušky a správnemu rozhodnutiu druhého pilota Alastaira Atchisona. Atchison, ktorý si uvedomil, že jeho kolega sa nemôže dostať späť do lietadla a kvôli extrémne nízkym vonkajším teplotám bol muž čoraz viac ohrozený na živote a tak sa rozhodol núdzovo pristáť v Southamptone. Medzitým si letuška vymenila za iného člena posádky, ktorý držal Lancastera, kým lietadlo bezpečne nepristálo na asfalte.

Tim Lancaster v nemocnici.

Lietadlo bezpečne pristálo a Lancaster, ktorého držali za nohy, prežil. Neskôr bojoval s omrzlinami, zlomeninami a psychickými traumami.

Video z rekonštrukcie týchto podujatí:

Tento prípad je jedným z najúžasnejších v histórii letectva. Ďalším, viac medializovaným príbehom je príbeh letušky Vesny Vulovićovej, ktorá 26. januára 1972 prežila pád z výšky 10 160 metrov po výbuchu bomby v lietadle, v ktorom letela. To je však materiál na iný príbeh.

Mohlo by sa vám páčiť:

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!