Dvaja lekári, vzdialení od seba tisíce kilometrov, vykonali život zachraňujúci zákrok!

Proxima, ktorú vedie jej zakladateľka a generálna riaditeľka Nadine Hachach-Haram, je malý startup v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Vytvorením platformy rozšírenej reality umožnila chirurgom spolupracovať na diaľku.

Lekári si pomocou tohto špeciálneho softvéru mohli vymieňať informácie pri vykonávaní operácií naživo. Ponúka až štyri kanály zobrazujúce rôzne uhly kamery a lekárske skeny, ako aj počítačom generované prekrytie, na ktoré môžete kresliť pokyny.

Počas vrcholiacej pandémie bola väčšina zákrokov odložená – vykonali sa len tie, ktoré boli nevyhnutné na záchranu života. Vďaka tomu sa technológia, ktorá umožňuje chirurgom spolupracovať na diaľku, stala neuveriteľne populárnou. Softvér sa vtedy používal v 1,2 tis. pobočkách vo viac ako 30 krajinách.

Jedným z lekárov používajúcich túto technológiu bol Archie Fernando, urológ z Guy’s and St Thomas Hospital.

Jeho pacientom bol Mo Tajer, 31-ročný muž, ktorý podstúpil chemoterapiu na rakovinu semenníkov. Rakovina sa rozšírila do jeho brucha a 5-centimetrový nádor sa pripojil k aorte a dolnej dutej žile, dvom najdôležitejším krvným cievam v tele, takže chirurgické odstránenie bolo oveľa komplikovanejšie.

Doktor Fernando chcel Jima Portera, lekárskeho riaditeľa robotickej chirurgie vo švédskom lekárskom centre v Seattli, ako chirurga, ktorý by ju robil. Porter je nielen priekopníkom v tejto oblasti, ale aj jedným z najskúsenejších laparoskopických chirurgov na svete.

Postup bol vykonaný pomocou robota.

Mal štyri pohyblivé ramená: tri s chirurgickými nástrojmi a jedno s tenkou trubicou zakončenou kamerou, ktorá umožnila Fernandovi vidieť do pacientovho brucha. Fernando ovládal konzolu robota, keď stál dva metre od pacienta. Porter, ktorý sedel vo svojom dome v Seattli, mal prístup k rovnakému zobrazeniu na svojom počítači.

Päť hodín viedol Fernanda operáciou, komunikoval s ním a pomocou ukazovateľa rozšírenej reality identifikoval anatomické štruktúry a kreslil poznámky, aby ukázal, kde by sa mali urobiť určité rezy.

Tento systém sa ukázal ako prelomový nielen z hľadiska diaľkových živých operácií, ale aj v procese vzdelávania.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!

Mohlo by Vás zaujať: