Moč zdravého človeka je svetlo žltá až jantárová. V jej zložení je možné hľadať napríklad močovinu alebo chlorid sodný. Farbu moču však môžu farbiť niektoré konzumované potraviny, ako je napríklad červená repa, čučoriedky, čierne ríbezle, alebo napríklad fazuľa. Preto po týchto potravinách môže byť farba moču červená, ružová, alebo zelenkavá.
Pokiaľ budete dehydratovaní, moč sa sfarbí na intenzívne jantárovú farbu. Ďalšie vplyvy, ktoré zapríčinia zmenu odtieňa moču:
- Užívanie špecifických liekov: sfarbenie moču potom môže byť v niektorých prípadoch dokonca modré.
- Zriedkavé ochorenie červených krviniek: spôsobí tmavo červené sfarbenie moču
Pokiaľ by ste spozorovali neobvyklé sfarbenie moču napriek tomu, že ste neužívali žiadne špecifické lieky, alebo nejedli výrazne zafarbené ovocie, či zeleninu, potom začervenaný moč môže značiť ochorenie močových ciest, alebo vytvorenie obličkových kameňov. Pri týchto problémoch môžete pociťovať aj bolesti.
Veľmi bolestivý je aj zápal močového mechúra, ktorý sa tiež prejavuje krvou v moči a neschopnosťou sa riadne vymočiť. Tmavý, alebo oranžový moč zase môže značiť ochorenie pečene, zvlášť, keď na sebe pozorujete aj iné príznaky, ako je svetlá stolica, zažltnutá koža a bielko. Vo všetkých prípadoch teda vyhľadajte lekára, ktorý vás vyšetrí a určí vhodnú liečbu.
Príčiny červeného alebo ružového moču môžu byť rôzne. Primárne sa takto prejavuje prítomnosť krvi v moči.
Ďalej červené, či ružové sfarbenie môže spôsobiť červená repa, černice, rebarbora. Lieky, ktoré spôsobujú červené zafarbenie moču, sú potom Rifampin, antibiotikum často používané na liečbu tuberkulózy. Ako už bolo uvedené vyššie, oranžový moč môže mať spojitosť s ochorením pečene, alebo aj dehydratáciou. Rovnako sa objavuje u ľudí, ktorí užívajú protizápalové liečivá, ako napríklad sulfasalazín, fenazopyridín. Oranžový moč môžu mať aj ľudia čo absolvovali chemoterapiu.
Lieky s účinnou látkou indometacín, amytriptilín, propofol môžu spôsobovať modro, alebo zeleno zafarbený moč. Konkrétne modrý moč je potom spojený aj so vzácnou dedičnou chorobou zvanou Familiárna benígna hyperkalciémia. Zelený moč zase môže svedčiť o bakteriálnom zápale v tele.
Tmavo hnedý, alebo čierny moč môže spôsobiť jedlo.
Predovšetkým fava fazuľa, rebarbora, alebo aloe vera. Z liekov takto sfarbený moč spôsobujú antimalariká, alebo nitrofurantoín, ktorý sa tiež používa na liečbu močových ciest. Tmavo hnedý moč môže značiť o problémy s pečeňou, či obličkami. Takmer čierny moč dokáže spôsobiť aj nadmerná fyzická a športová záťaž.
Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!