Ich srdce je mimoriadne silné a ich mozog starne o 70 % pomalšie ako mozog človeka žijúceho na západe. Aké je ich tajomstvo?
Ich mozog starne pomalšie, v porovnaní s ľuďmi žijúcimi v západnej civilizácii bývajú menej chorľaví. Ba čo viac, majú najsilnejšie srdcia na Zemi.
Aké je tajomstvo najzdravších ľudí na svete?
Domorodí obyvatelia Amazónie oveľa menej trpia srdcovými a mozgovými chorobami ako obyvatelia vysoko rozvinutých krajín.
Obyvatelia pravekej Amazónie majú v porovnaní s ľuďmi z rozvinutejších spoločností menej časté ochorenia srdca a mozgu.
Tsimane, juhoamerický kmeň, sa vyznačuje tým, že jeho členovia majú najzdravšie srdcia a mozgy na svete. Obývajú regióny Bolívie, žijú pokojne, ďaleko od zhonu modernej civilizácie.
Hlavnými zamestnaniami Tsimane sú poľnohospodárstvo, zber a rybolov.
Prestížny časopis „The Lancet“ vyzdvihol zdravý životný štýl kmeňa Tsimane. Tím výskumníkov z University of Southern California navštívil počas dvoch rokov 85 odľahlých dedín, kde žijú títo ľudia. Počas návštev sa obyvateľom merala hmotnosť, cukor v krvi, cholesterol a krvný tlak. Skúmali sa aj funkcie srdca.
705 ľudí podstúpilo tomografický sken a vyšetrenie krvných ciev. Podľa výskumov majú príslušníci tohto kmeňa najsilnejšie a najzdravšie srdce na svete.
Verí sa, že zdravie ľudí Tsimane je spôsobené ich jedinečnou stravou a životným štýlom. Títo ľudia iba zriedka trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami. To mnohých prekvapuje, keďže nemajú prístup k modernej medicíne.
Zdá sa, že ich strava je kľúčom k ich zdraviu.
Vedci vykonali CT vyšetrenia na viac ako 700 ľuďoch vo veku 40 až 95 rokov a porovnali obrázky ich mozgu s obrázkami ľudí z rozvinutých krajín.
Ukázalo sa, že mozgy ľudí z Tsimane starnú o 70 percent pomalšie ako mozgy ľudí zo západných krajín.
Boli u nich pozorované vysoké hladiny zápalových markerov. V západnej populácii je táto miera často spojená so stratou mozgového tkaniva a demenciou. Avšak v Tsimane je zápal zvyčajne spojený s reakciou na infekcie a parazity.
Aká je strava ľudí z Tsimane?
Štúdia profesora ekonómie a antropológa Hillarda Kaplana odhaľuje, že pre ľudí zo Západu je zápal chronický, často výsledkom sedavého životného štýlu a stravy s vysokým obsahom sacharidov a tukov. To zase vedie k zvýšenému riziku degenerácie mozgového tkaniva a neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.
Iná situácia je s kmeňom Tsimane. Zdravie tohto kmeňa závisí od dvoch kľúčových faktorov: vysokej fyzickej aktivity a zdravej stravy. Tsimane si vo väčšine prípadov doprajú jedlo sami. Len 8 percent ich stravy pochádza z vonkajších zdrojov.
Výživa obyvateľov Tsimane sa sústreďuje hlavne na konzumáciu rýb. Táto strava je tiež bohatá na zeleninu a ovocie. Vyhýbajú sa tiež konzumácii spracovaných potravín.
Mohlo by Vás zaujať:
- Pri pôrode vážil chlapček len okolo 450 gramov: Lekári mu nedávali žiadne šance na prežitie, tento bojovník sa však nevzdal!
- Chlapec s Downovým syndrómom si šetril peniaze na oblek. Pozrite sa na jeho šťastný výraz, keď ho dostal darom!
- 4 chlapci sa vkradli do záhrady 75-ročnej ženy. Keď ich chytila, neverila vlastným očiam!
- Matka sa vzdala a opustila tieto choré trojičky ihneď po narodení: Adoptovala si ich našťastie milujúca rodina a takto vyzerajú dnes!
Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!
Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi a potešte ich správami z redakcie pekných novín!